Oficiální stránky primy A

Statistika

TOPlist

Prásk :D

 Prásk

Anketa

Kterého učitele máš nejraději?

Angelova (441)
 

Angelovou (429)
 

Řepíkovou (461)
 

Drbouta (448)
 

Valíkovou (429)
 

Steuerovou (431)
 

Steinerovou (414)
 

Kopečného (432)
 

Chramostovou (425)
 

Tisk

Hodiny

Banner

 Třídní stránky

Mini anketka

Líbí se ti tahle stránka ?
Ano
Ne

Zajímavosti

Přežije kočka pád z jakékoliv výšky?

Jeden můj známý tvrdí, že kočku můžete hodit z jakékoli výšky a pád přežije bez zranění, protože její rychlost při volném pádu je nižší než rychlost, při které dokáže nezraněná přistát. Může mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit, protože naše koťata se teď dívají na toho známého podezřívavě? To přece nemůže být pravda, ne?

Anna Goodmanová, Oxford, Velká Británie


Autoři studie "syndrom výškových budov u koček" zkoumali zranění a úmrtnost koček, které byly přivezeny na jejich kliniku po pádech ze 2. až 32. patra. Celková úmrtnost byla velmi nízká, pád přežilo 90% koček, což potvrzuje teorii pisatelčina přítele, který nemá rád kočky. Studie však také zjistila, že k nejvíce zraněním a úmrtím dochází při pádech ze 7. patra, u pádů z větších výšek se pak jejich počet znovu snižuje.

Proč se počet přeživších koček zase zvyšuje u výšek nad sedm pater? Autoři se domnívají, že když se pád zrychluje, kočka většinou ztuhne, a tím snižuje svou schopnost zmírnit náraz. Když však dosáhne rychlosti volného pádu, už na ni nepůsobí žádná síla, proto se uvolní, čímž zvýší svou pružnost i oblast, na níž se po dopadu na zem rozloží náraz.

Vašeho přítele bych však, být vámi, od koček raději držel dál, v Oxfordu sice máte jen málo sedmipatrových budov, ale je tam spousta řek.

John Bothwell, Devon, Velká Británie

Když kočky dopadají na zem, pokrčí nohy, aby zmírnily náraz, stejně to dělají i lidé v kolenou. Protože mají čtyři nohy, tak se tímto pohybem jejich tělo, zvláště hlava, pochopitelně dostane nízko k zemi. Od určité výšky se tímto pokrčením dostane brada až k zemi. Kočka, která byla shozená nebo seskočila z určité výšky, si tedy po dopadu rozdrtí čelist.

Nikki Loughová, Airdrie, North Lanarkshire, Velká Británie

Neznám sice rychlost volného pádu průměrné kočky, ale vaše otázka mi připomněla jeden vtip.

Protože kočka vždy dopadne na všechny čtyři a chleba zase namazanou stranou dolů, můžete snadno vyrobit perpetum mobile tak, že namazaný krajíc připevníte kočce na záda. Když pak kočku hodíte k zemi, zůstane viset ve vzduchu a kvůli opačně působícím silám se bude nekonečně dlouho otáčet.

Catherine, Velká Británie

Žádné komentáře